Çağrı Merkezi
Menü Gizle
Sepetim
Giriş Yap
veya üye ol
Kategoriler
Kategoriler 
×
Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
Karşılaştır ()

Kar Paleti & Kar Zinciri - Art Lastik

Kar Paleti & Kar Zinciri
Kar Paleti & Kar Zinciri


Kış aylarında araç kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi kar paleti ile zincir kullanımı arasındaki farklardır. Özellikle rakım yüksek bölgelerde kar yağışının yoğun olması araç kullanıcılarını epey zorlamaktadır. Peki kış aylarında kar paleti mi yoksa zincir mi kullanmak daha mantıklıdır? Kar paleti ile zincir arasındaki en bariz farklardan biri kullanım kolaylığıdır. Zincir takmak için aracın kriko yardımı ile kaldırılması gerekirken, kar paletini takmak için sadece kelepçeleri kilitlemeniz yeterlidir. Özellikle aracınız kar nedeniyle yokuş bir yerde kalmış veya bekleme yapmadan hareket etmeniz gerektiği durumlarda araca zincir takmak sizi zor duruma sokabilir.

Kar paleti zincirini aracınızın lastikleri etrafından geçirerek emniyet kilidini kapatmanız yeterlidir. Zincire göre daha pahalı olan kar paletleri, kullanım kolaylığı nedeniyle otomobillerde daha çok tercih edilmektedir. Doğru bir şekilde takılan kar paleti, zincire göre daha fazla yol tutuşu sağlamaktadır. Kar paletinin sunduğu bu avantajlara rağmen olumsuz yorumları da bulunmaktadır. Kar paleti kullanıcılarının paletlerin, araç lastiklerini yıprattığını hatta lastik dişlilerinin yırtıldığını belirtmektedir. Bu durum kar paletinde de zincirde de yaşanabilmektedir.

Kar paletlerinin emniyetini kapatarak lastiğe sıkı bir şekilde oturtulması önemlidir. Aynı zamanda aracınıza zincir takıyorsanız, zincirlerinde lastiğe sıkı bir şekilde oturması ve boşluk kalmaması gerekmektedir. Eğer belirtildiği şekilde takılmaz ise kar paleti de zincir de lastiklere zarar verir ve yol tutuşunu kaybetmenize neden olabilirsiniz. Lastiklerinizin hasar almasını önlemek için önerilen maksimum hızı “45 Km/saat” geçmemeniz gerekmektedir.

Şehir içi yolculuklar yapıyor ve aracınızda kış lastikleri bulunuyor ise kar paleti, zincir takmanıza gerek yoktur. Ancak kar yağışının yoğun olduğu bölgeler ve şehirlerarası yolculuklarda kış lastiği yetersiz kalmaktadır. Özellikle buzlanma olabilecek bölgelerde kış lastiklerinin yetersiz kalması nedeniyle, kar paleti veya zincir kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Aracınıza uygun kar paletinin hangisi olduğunu bilmiyorsanız, Lastikjantavm.com adresine giriş yaparak anasayfada bulunan arama sayesinde aracınıza uyumlu kar paletlerini listeleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu arama sayesinde bütçenize ve kullanım alanınıza göre kar paleti, zincir veya kış lastiklerini de listeleyebilirsiniz.